0

طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 pdf و doc

دسته بندی ها : شترمرغ, مقالات آموزشی 23 آذر 1398 سهراب حاجی پور 360 بازدید
طرح توجیهی پرورش شترمرغ

امروزه داشتن اطلاعات صحیح و معتبر، نیاز اصلی پرورش دهنده میباشد اما ناقص بودن اطلاعات باعث شده تا افراد زیادی از کسب و کارشان متضرر شوند، پیشنهاد ما به شما مطالعه طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 98 pdf و doc میباشد امید است با مطالعه این طرح از محتویات آن حداکثر استفاده را ببرید.

طرح توجیهی پرورش شترمرغ

برای راه‌اندازی مزرعه پرورش شترمرغ به زمین، آب، نیروی کار،تغذیه،مجوز و نقدینگی نیاز است. قبل از آغاز این‌چنین پروژه‌ای با برخی از جنبه‌های موردنیاز این صنعت آشنا می‌شویم.

مواردی که در طرح توجیهی پرورش شترمرغ موارد زیر بررسی قرار میگیرد.

✅ میزان سرمایه اولیه برای شروع

✅ میزان درآمد و فروش

✅ نقطه سر به سر

✅ میزان سود پیش بینی شده

✅ هزینه خرید جوجه

✅ دوره برگشت سرمایه

✅ تجهیزات موردنیاز

✅ نیروی کار موردنیاز

✅ میزان سود سالیانه

✅ هزینه زمین

✅ میزان سود در سال اول

✅ماشین آلات موردنیاز

در کشورهای توسعه‌نیافته 70%درآمد حاصل مربوط به گوشت حیوان است، چنانچه که در کشورهای پیشرفته یا توسعه‌یافته بخش غیر گوشتی یا غیرخوراکی مربوط به کشتار دام اهمیت بیشتری دارد و درامد حاصل از تولید را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد .

تجارت مواد پروتئینی و گوشت از منابع جدید همانند شترمرغ در دو دهه گذشته مورد استقبال بسیاری از کشورها قرارگرفته است و با توسعه بیشتر تجارت این محصولات الگوهای جدید تغذیه‌ای در جهان در حال شکل‌گیری است.

طرح توجیهی پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ یکی از سخت‌ترین کسب‌وکارهایی است که باید دران تبحر و دانش بالایی داشته باشید تا بتوانید به‌صورت مستقل فعالیت خود را آغاز کنید. با ما همراه باشید تا چگونگی احداث مزرعه پرورش شترمرغ را باهم مرور کنیم.چه کاردارهایی را باید در ابتدا انجام دهید؟ چه‌کارهایی را باید برای پرورش بهتر این پرندگان بزرگ بی پرواز انجام دهید؟ بازار گوشت شترمرغ چگونه است؟پاسخ این سؤالات و بسیاری دیگر در طرح توجیهی پرورش شترمرغ را بیان خواهیم کرد.

زمین موردنیاز برای پرورش شترمرغ

به‌طورمعمول مناطق جهت پرورش شترمرغ در مناطق حاشیه کویر و اقلیم گرم و خشک است، در نقاط سردسیر و یا مرطوب هم امکان پرورش شترمرغ وجود دارد اما شرایط کنترل عوامل نامساعد جوی مثل رطوبت زیاد و احتمال سرمای بیش‌ازحد هزینه‌های تولید را نسبت به مناطق گرم و خشک بیشتر می‌کند.

بسته به اینکه طرح احداثی شما شامل چه مواردی است می‌توان تصمیم گرفت چگونه از زمینی که در اختیار دارید استفاده کنید به‌طور مثال چه مقدار زمین برای جفت‌گیری، نگهداری جوجه‌ها، پرورش پرنده‌ها تا سن کشتار و تجهیزات جوجه‌کشی اختصاص می‌یابد.و یا فضاهای دیگری مثل ساختمان‌های اداری و محل استراحت کارکنان باید در نظر گرفت. در طرح توجیهی پرورش شترمرغ همه هزینه‌ها با برنامه کامفار به‌دقت توضیح داده‌شده است.

تعداد کارگران موردنیاز مزرعه پرورش شترمرغ

پرندگان بزرگ و بالغ باید روزی دو بار تغذیه شوند، یک‌بار در ابتدای روز و یک‌بار در بعد ظهر و جوجه‌ها باید در طول روز حداقل پنج بار سرکشی شوند، جوجه‌کشی باید هرروز دما و رطوبت آن به‌دفعات کنترل شود تمیز کردن زیر پای جوجه‌ها برای جلوگیری از خوردن مدفوع آن‌ها و از این‌جور مسائل نیازمند کارگران ماهر و آموزش‌دیده  است بیشتر کار مزرعه پرورش شترمرغ نظارت است برای جلوگیری از بروز خسارت و در ادامه صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های مربوطه است.

کارگر شترمرغ

تغذیه شترمرغ

هزینه تغذیه به‌تنهایی مهم نیست بلکه تفاوت در درامد شترمرغ‌های پروار شده و هزینه تولید آن‌ها حائز اهمیت است. محاسبه فاکتورهایی همچون:تعداد تخم، تعداد جوجه، کیلوگرم گوشت و چرب تولیدی و پوست بزرگ‌تر موجب افزایش درامد بیشتر و اهمیت بیشتر نسبت به محاسبه هزینه تخم، جوجه و پرنده آماده کشتار دارد.

بنابراین باید با بررسی قابلیت در تولید گزینه‌های گوناگون و نتیجه‌گیری از اینکه تغذیه بهتر موجب کاهش ضررهای ناشی از مشکلات جوجه آوری، عدم باروری و تلفات جوجه‌ها نمی‌شود و نباید با کاهش هزینه‌های غذا به این دام گرفتار شوید. جیره مناسب باید دارای موارد زیر باشد:

 1. یونجه برای تأمین فیبر
 2. ذرت برای تأمین انرژی
 3. سویای بدون پوسته برای تأمین پروتئین
 4. مواد معدنی مثل پودر صدف و یا پودر ماهی
 5. ویتامین‌ها
 6. اسید امینه ها و مخمر

از الیاف یونجه که دارای پروتئین‌های با سطوح مختلف است.یونجه مرغوب‌تر ویژگی‌های بهتری مثل قابلیت هضم بالا،ویتامین و مواد مغذی بیشتری را دارد.

ویتامین‌ها و مواد معدنی غذای جیره هستند.علاوه بر مقدار، شکل ان نیز در ترکیب با یکدیگر نیز مهم است تا شترمرغ‌ها بتوانند استفاده لازم را از آن‌ها ببرند.

تغذیه شترمرغ ها

آب موردنیاز برای پرورش شترمرغ‌ها

شترمرغ در طول شبانه‌روز به آب نیاز دارد، باید در طراحی آشیانه به آن توجه کرد. در آب‌وهوای سرد باید آب را در دمای 20 درجه نگه داشت تا همه پرندگان بتوانند نیاز آبی خود را تأمین کنند.باید آبخوری را طوری تعبیه کرد که همیشه آب پاک در دسترس شترمرغ باشد زیرا شترمرغ در هنگام غذا خوردن علاقه به آب خوردن دارند که موجب کثیف شدن آب می‌شود.

روش‌های پرورش شترمرغ

گزینه‌های گوناگونی برای پرورش شترمرغ وجود دارد.

1-چرخه کامل تولید

این گزینه شکل معمول پرورش شترمرغ در ابعاد بزرگ است.

با مولدهایی که تخم می‌گذارند جوجه‌کشی می‌کنید و سپس خودتان جوجه را تا رسیدن به سن وزن کشتار مناسب پرورش می‌دهید.

2-  پرورش  شترمرغ مولد

برخی دیگر از پرورش‌دهندگان شترمرغ با پرورش شترمرغ مولد و فروش تخم آن‌ها درامد زایی می‌کنند.

3- تجهیزات جوجه‌کشی شترمرغ

برخی پرورش‌دهندگان نیز تخم‌های نطفه‌دار خود را به شما می‌سپارند تا برای آن‌ها جوجه‌کشی کنید و یا تخم شترمرغ را خریداری و جوجه‌کشی کرده و به‌صورت جوجه یک‌روزه بفروش برسانید. هزینه راه‌اندازی یک مجموعه جوجه‌کشی خوب بسیار بالا می یا شد قبل از این کار باید تقاضای موجود در منطقه یا تأمین تخم را در نظر گرفت.

4- پرواربندی جوجه شترمرغ

گزینه کم‌هزینه برای پرورش شترمرغ این طرح است.جوجه شترمرغ را خریداری کرده و تا رسیدن به وزن و سن مناسب ان را پرورش می‌دهید.

5- گروه‌های منطقه‌ای

برخی طرفدار گروه‌های منطقه‌ای هستند چون مزرعه‌داران توسط یکدیگر حمایت می‌شوند. کار ‏گروهی از هر لحاظ مفید است. مزرعه‌داران همگی دارای مولد بوده و همه تخم شترمرغشان را به ‏یک فرد تحویل می‌دهند. هر مزرعه‌دار به‌طور چرخشی هر هفته تعدادی از جوجه‌ها را تحویل می‌گیرد. این بدین معنی است که مزرعه‌دار اول همه جوجه‌های هفته اول را تحویل می‌گیرد. مزرعه‌دار دوم همه جوجه‌ها را هفته دوم و ..، سیستم کاملاً تعاونی است به‌طوری‌که هیچ جوجه‌ای به ‏حال خود رها نمی‌شود و مدیریت 5 جوجه به‌آسانی 20 جوجه است. مطلب دیگر اینکه همه ‏کشاورزان از خوراک مشابهی استفاده می‌کنند که به تولید محصول یکنواخت کمک می‌کند. خرید ‏عمده، قیمت مناسب‌تری را برای این مزرعه‌داران به همراه دارد.

روش های پرورش شترمرغ

برای اطلاع از سود وزیان و هزینه های جاری، طرح توجیهی پرورش شترمرغ  سال 98 را دانلود کنید.

بررسی بازار فرآورده‌های شترمرغ

بازار محصولات اصلی شترمرغ مثل گوشت و پوست آن‌ها و محصولات فرعی آن‌ها مانند وسایل آرایشی تولیدشده از روغن شترمرغ و پر آن در دنیا رو به گسترش است. بخصوص در بخش گوشت و پوست شترمرغ ازلحاظ مشخصات بی‌نظیر این محصولات روزبه‌روز در دنیا افزوده می‌شود.

بازاریابی و فروش محصولات

اولین و مهم‌ترین بخش بازاریابی و فروش است.قبل از آغاز فعالیت درزمینهٔ پرورش شترمرغ باید به وجود تقاضا در بازار محصولات شترمرغ توجه خاص کرد. قبل از شروع احداث مزرعه پرورش شترمرغ تحلیل‌های اساسی را درباره اینکه با پرنده آماده کشتار چه‌کار خواهید کرد را انجام دهید.

بازاریابی

ایجاد مزرعه شترمرغ آسان است. سودآور ساختن سرمایه‌گذاری به ارزیابی چگونگی بازاریابی ‏فرآورده‌های حاصله از شترمرغ نیاز دارد. بهترین توصیه‌ای که می‌توانم برایتان داشته باشم این ‏است که با مزرعه‌داران از دیگر مناطق ملاقاتی داشته باشید و پی ببرید که آن‌ها محصولاتشان را ‏چگونه و به چه قیمتی به فروش رسانده و تقاضای موجود را بررسی کنید. ممکن است فرآوری و ‏بازاریابی را به‌عنوان بخشی از برنامه کلی مزرعه در نظر بگیرید.

روغن شترمرغ

به خاطر شرایط اقلیمی و آب و هوایی ایران، موقعیت منحصربه‌فردی برای پرورش شترمرغ و استحصال روغن از آن فراهم است. هرچه از خط استوا دورتر می‌شویم، هوای آن منطقه سردتر می‌شود، چنین کشورهایی اروپایی پتانسیل قابل‌توجهی برای بازار فروش روغن‌های شترمرغ هستند. زیرا هرچقدر که هوا سرد می‌شود، به دلیل جلوگیری از ترک خوردن پوست و کاهش دردهای مفصلی، تمایل برای استفاده از این محصول افزایش می‌یابد؛ ضمن اینکه چنین مناطقی برای پرورش این حیوان، شرایط استاندارد آب و هوایی ندارند.
از هر شترمرغ بسته به نوع تغذیه و مدیریت گله، می‌توان تا ۲۶ کیلوگرم چربی نیز استحصال کرد؛ چربی که به‌صورت فله‌ای حداقل ۴۵۵ هزارتومان در هر کیلوگرم قیمت دارد. اکنون درهای بازارهای جهانی به‌خصوص مناطق سردسیر برای ایران باز است و به‌راحتی می‌توان روغن شترمرغ را در بسته‌بندی‌های کوچک و فانتزی به کشورهای مختلف فروخت.

اگرچه پرورش شترمرغ در ایران اتفاق جدیدی نیست، اما فرآوری محصولات فرعی و صادرات آن می‌تواند منبعی برای کسب درآمد ارزی باشد. به دلیل هم‌جنس بودن روغن شترمرغ، مولکول‌های چربی این محصول با چربی انسانی، همخوانی مطلوبی با بدن داشته و قابلیت جذب آن بالاست. از این‌ها گذشته برای از بین بردن دردهای مفصلی، جوان کردن پوست، ترمیم سوختگی، از بین بردن ترک‌های دست و صورت و همچنین رفع گرفتگی عضلانی بسیار مؤثر است.

‏بازاریابی پر شترمرغ

پتانسیل پنهانی برای بازاریابی پر شترمرغ وجود دارد. همچنان که رازهای تمیز کردن و رنگ‌آمیزی ‏پرهای شترمرغ آشکارنشده است. از پرهای شترمرغ می‌توان برای انواع مختلف تزئین نظیر تزئینات ‏گیاهی، طراحی داخلی، لباس‌های محلی و کلاه استفاده کرده یا آن را به محصولاتی نظیر بوآ و جاروی ‏پر تبدیل نمود. پر شترمرغ خاصیت آنت استاتیک دارد که آن را برای صنعت نقاشی اتومبیل ایدئال ‏می‌سازد اما کمتر کسی به چنین بازاری راه پیدا می‌کند. همچنین انواع مختلفی از پر وجود دارد. ‏بهترین نوع، پرهای سفید طویل نر است، اما برای سایر پرها نظیر پرهای دم نیز تقاضا وجود دارد. ‏شاید این منبع درآمدی نباشد که در برآورد فروش اولیه روی آن حساب بازکنید، باید محلی برای ‏فروش پر در نظر داشته باشید.

‏بازاریابی پوسته تخم شترمرغ

در روز 14 تخم‌ها را ازنظر باروری امتحان کنید. تخم‌های غیر بارور حذف می‌شوند. می‌توان محتویات ‏این تخم‌ها را با ایجاد سوراخ کوچکی در انتهایشان، خالی کرده و داخل آن را ضدعفونی کرد. این ‏پوسته‌های خالی تمیز و سفیدرنگ نیز دارای ارزش هستند. جالب است که بسیاری از مردم آن‌ها را ‏صرفاً به‌عنوان وسیله تزیینی در خانه نگهداری می‌کنند. برخی از افراد آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرده و به‌عنوان یادبودهای مزرعه به فروش می‌رسانند. همچنین برخی از مردم از کنده‌کاری بر روی تخم‌ها ‏وسایلی نظیر لوازم زینتی، لامپ یا ظرف‌های ساده می‌سازند. همچنین بهتر است در ابتدا بر روی این ‏منبع از درآمد حساب نکنید اما باید بدانید که یک فرآورده قابل‌فروش دارید.

ایده‌های عجیبی در مورد فروش

ایده‌های عجیبی در مورد فروش سایر فرآورده‌های شترمرغ مشاهده می‌شود. به‌عنوان‌مثال یک ‏جوجه مرده را می‌توان به تاکسیدرمی فرستاد. همچنین از پای شترمرغ زیرسیگاری ساخت. این ‏مثال‌ها واقعیت دارند و فقط برای این ذکرشده‌اند که بدانید در اطرافتان مزرعه‌داران مبتکری وجود ‏دارند و در بازار رقابت آن‌کس برنده است که مبتکرتر باشد.

اخذ مجوزهای لازم

برای اینکه بدانید اخذ چه نوع مجوزهایی برای احداث مزرعه شترمرغ لازم است باید با مراکز مرتبط ازجمله معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی و یا معاونت‌های امور دام بخش ‏طیور غیرمرسوم و سازمان‌های مرتبط با پرورش شترمرغ منطقه مشورت کنید. در برخی کشورها نظیر ‏آلمان باید دوره‌ای را درزمینهٔ پرورش شترمرغ گذراند. خوشبختانه کشورهای دیگر تا این حد سختگیر ‏نیستند و پرورش شترمرغ را همچون دیگر فعالیت‌های مزرعه‌ای تلقی می‌کنند. نکات زیر را باید روشن ‏کنید:
‏• مجوز برای مالکیت پرندگان
‏• مجوز برای حمل‌ونقل پرندگان
‏• احداث چاه تلفات برای دفن پرنده‌های مرده
‏• بازرسی‌های دامپزشکی
‏• معیارهای امنیت زیستی (‏Bio Security‏) نظیر حوضچه ورودی وسایل نقلیه تا وسایل نقلیه هنگام ‏ورود به مزرعه از داخل مواد ضدعفونی عبور کنند.

سؤالات و موارد مهم را یادداشت کرده و با کسی که در منطقه شما پرورش شترمرغ دارد صحبت ‏کنید، آن‌ها منبع با ارزشی برای کمک هستند.

پیشنهاد به مطالعه: پرورش بوقلمون

سهراب حاجی پور
سهراب حاجی پور

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!