0

طرح توجیهی پرورش بوقلمون سال 98 و آموزش 0 تا 100

دسته بندی ها : پرورش بوقلمون, مقالات آموزشی 14 آذر 1398 سهراب حاجی پور 239 بازدید
طرح توجیهی پرورش بوقلمون سال 98 و آموزش 0 تا 100

طرح توجیهی پرورش بوقلمون سال 98 بهمراه آموزش 0 تا 100 بوقلمون را در اینجا مشاهده و دانلود کنید.

بوقلمون بزرگترین و سنگین وزن ترین پرنده خانگی است . گوشت بوقلمون از لحاظ دارا بودن چربی و کالری فقیر  و از نظر کارکرد آن در تغذیه بسیار با ارزش میباشد و ارزش غذایی آن خیلی به گوشت گوساله بدون چربی شباهت دارد . بوقلمون  در زمان شاه عباس صفوی توسط تجار ارمنی که به ایتالیا سفر کرده بودند به ایران وارد شد و توسط ارامنه پرورش و تکثیر یافت . در طرح توجیهی پرورش بوقلمون به نکات و اصول پرورش بوقلمون پرداخته شده است لطفا تا انتها با ما همراه باشید .

چرا گوشت بوقلمون پر مصرف شده؟

در این سال ها با توجه به تحریم های گسترده ایالات متحده علیه ایران و سودادگری سودجویان در این بازار قیمت گوشت قرمز بیش از حد قدرت خرید مردم رسیده لذا مردم روی به گوشت بوقلمون و جایگزین کردن آن با گوشت قرمز کرده اند و بواسطه اینکه گوشت بوقلمون با داشتن 65درصد گوشت سفید و 35 درصد گوشت قرمز و با داشتن گوشتی لذیذ و خوش خوراک و ارزان نسبت به گوشت قرمز آن را در سبد خرید خانوار خود قرار داده اند .

مزایای گوشت بوقلمون

 1. کاهش کلسترول بد خون.
 2. افزایش هورمون تستوسترون.
 3. بهبود کم خوابی.
 4. ایجاد آرامش و سر حالی.
 5. پوست را نرم و لطیف و شفاف میکند.
 6. از بروز سرطان جلوگیری می کند.
 7. سرشار از مواد معدنی و ویتامین است.
 8. دارای کمترین چربی نسبت به دیگر طیور است.
 9. سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد.
 10. باعث سلامتی قلب و عروق می شود.

گونه های مختلف بوقلمون

 1. بوقلمون برنز
 2. بوقلمون مانتانا وحشی
 3. بوقلمون پالم
 4. بوقلمون بربون قرمز
 5. بوقلمون چرم جرسی
 6. بوقلمون شکلاتی
 7. بوقلمون قرمز
 8. بوقلمون سفید هلندی
 9. بوقلمون سیاه اسپانیایی
 10. بوقلمون وحشی
 11. بوقلمون آرک سیاه
 12. بوقلمون رویال پالم
 13. بوقلمون سفید
 14. بوقلمون سیاه

نژاد های برتر پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون برنز

بوقلمون برنز یک نژاد خانگی است. نژاد برنز محبوبترین بوقلمون در تاریخ آمریکا بوده است و در قرن بیستم محبوبیت فراوانی یافت  که بعدا در تاریخ این نژاد به دو نوع تقسیم شده است که به آنها برنز برادوی و برنز استاندارد میگویند.

بوقلمون سفید

امروزه اکثر بوقلمون های سفید را به نام وایت هلند میشناسند اما همه آنها استانداردهای نژاد سفید را دارا نمی باشند.در حال حاضر نوعی از نزاد بوقلمون وایت هلند به طور تجاری پرورش و تکثیر میشوند.

امروزه گونه های وایت هلند که به طور تجاری پرورش داده می شوند از مشهورترین گونه هایی هستند که در تعطیلات زمستانی در امریکا به فروش میرسند.

هزینه پرورش بوقلمون

هزینه پرورش بوقلمون را به سادگی نمیتوان گفت در هر بخش چه مقدار هزینه برای آن کافی است و داشتن اطلاعات کافی درباره برآورد هزینه هر بخش از پرورش بوقلمون دارای جداول مختلف است که چگونگی و برآورد هزینه ها در آن محاسبه شده است. برای دسترسی به این این اطلاعات باید طرح توجیهی پرورش بوقلمون را خریداری کرد.

طرح توجیهی پرورش بوقلمون

در طرح توجیهی پرورش بوقلمون به طور دقیق تمام هزینه ها و برآورد های مالی در هر بخش را ه ما نشان میدهد.

طرح توجیهی بوقلمون :سرمایه در گردش،سود،درآمد،هزینه مورد نیاز و … را مورد بررسی و ارزیابی قرار میدهد و تمامی براوردهای مالی طرح را نشان میدهد.

آنچه که یک پرورش دهنده بوقلمون باید بداند

برای پیشی گرفتن از رقبای بازار بوقلمون به چند اصل اشاره میکنیم که در این مقاله برای شما تهیه شده است.

آموزش پرورش بوقلمون

پایه و اساس پرورش بوقلمون، آموزش پرورش بوقلمون است . برای اینکه در پرورش بوقلمون حرفه ای شوید باید از آزمون و خطای دیگران که سالها در این کار زحمت و مشقت کشیده اند استفاده کرد به طور مثال پرورش دهنده ای چندین سال زمان برد تا متوجه شد بهترین جیره غذایی برای پرورش بوقلمون چیست لذا بهره بردن از این اطلاعات ما را چندین سال از مبحث پرورش جلو می اندازد.

انتخاب بهترین نژاد برای پرورش

برای سودآوری و کسب حداکثرراندمان تولید باید از بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش استفاده کرد.نژاد های مختلفی در جهان وجود دارد ولی همه آنها برای پرورش صنعتی با راندمان تولید بالا مناسب نیستند.

استفاده کردن از طرح توجیهی برای برآورد هزینه های پرورش

طرح توجیهی مسیر حرکت شما را در اختیارتان قرار می دهد. برای احداث و راه اندازی سالن پرورش بوقلمون نیاز به طرحی برای نشان دادن هزینه ها و سود و یاجلوگیری از ضرر های ناشی از نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه است.

کاهش هزینه های پرورش

بیشتر از نیمی از از هزینه های پرورش را خوراک به خود اختصاص میدهد لذا با مشورت گرفتن از کارشناسان تغذیه با استفاده از جیره جایگزین هزینه های پرورش را تا حد زیادی می توان کاهش داد.

رصد کردن نوسانات بازار

با رصد کردن نوسانات بازار و اطلاع از  گرانی و یا ارزانی محصولات در مواقع مخلف سال و حجم و مقدار تقاضا در فصول مختلف سال و برنامه ریزی دقیق و کارشناسی می توان از ضررهای احتمالی جلوگیری کرد و از رقبای بازار پیشی گرفت و به موفقیت و پیشرفت رسید.

آماده کردن سالن پرورش بوقلمون

برای آماده سازی سالن پرورش قبل از ورود جوجه ابتدا میبایست تمام سالن را با گاز فرمالین به مدت 24 ساعت ضد عفونی و بعد از آن با روشن کردن فه داخل سالن گاز باقی مانده را از سالن خارج کرد. و بعد از این مرحله کف سالن را با پوشال و خرده چوب به ارتفاع 5 تا 7 سانتی متر پر کرد تا از انتقال بیماری های قارچی و اگلی به جوجه بوقلمون جلوگیری کرد.

فضای مورد نیاز برای پرورش بوقلمون

برای هر پرورش از جمله پرورش بوقلمون رعایت فضای مناسب با سن جوجه از اهمیت بالایی برخوردار است رعایت تراکم استاندارد برای پرورش بوقلمون برای رشد بهتر و همچنین رسیدگی بهتر و نداشتن تلفات از مزایای رعایت تراکم استاندارد است لذا تراکم استاندارد به شرح جدول زیر است:

هفته 1 2-4 5-6    7-8    9-12      18-20
تعداد قطعه در واحد سطح     20      15      10     8       5       3

 

دمای سالن پرورش بوقلمون

دمای کلی سالن پرورش بوقلمون باید 26 درجه سانتی گراد باشد و مادر مصنوعی که در وسط سان بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد باید 36 درجه سانتی گراد باشد.توزیع گرما باید به گونه ای باشد که جوجه ها دجار استرس گرمایی و یا استرس سرمایی نشوند و در محدوده استاندارد قرار گیرند. در شکل زیر استرس گرمایی و استرس سرمایی و استاندارد را مشاهده میکنید.

نوردهی سالن پرورش بوقلمون

میزان نوردهی سالن پرورش بوقلمون بسیار مهم است در فصل های مختلف سال و بسته به سن بوقلمون میزان ساعات نوردهی و شدت یا لوکس روشنایی متغیر است که در جدول زیر امده است.

در فصل بهار و تابستان

0تا3 روزگی 4تا6 هفتگی هفته7 هفته 8 هفته 9 هفته 10 هفته 11 هفته 11 تا فروش
24ساعت روشنایی 4ساعت تاریکی 5 ساعت تاریکی 5/5 ساعت تاریکی 6 ساعت تاریکی 6/5 ساعت تاریکی 7 ساعت تاریکی 8 ساعت تاریکی

 

در فصل پاییز و زمستان

0 تا 3 روزگی 4 تا 6 هفتگی هفته 7 هفته 8 هفته 9 هفته 10 هفته 11 هفته 11 تا فروش
24 ساعت روشنایی 4 ساعت تاریکی 5 ساعت تاریکی 6 ساعت تاریکی 7 ساعت تاریکی 8 ساعت تاریکی 9 ساعت تاریکی 10 ساعت تاریکی

 

مدیریت پرورش بوقلمون

مدیریت پرورش بوقلمون در روزهای نخست جوجه ریزی بسیار حائز اهمیت است. و در این روزهاست که تلفات بسیار بالایی در صورت رسیدگی نکردن به موقع به گله می شود و باعث ضرر های هنگفت می شود.در روزهای اول جوجه ریزی باید از حفاظ های با ارتفاع 30 سانتی متر و یا بیشتر به شکل دایره استفاده کرد تا جوجه ها جایی به عنوان کنج نداشته باشند و همه حول مادر مصنوعی  قرار گیرند.

تغذیه بوقلمون

جوجه بوقلمون ها باید در بدو ورود به سالن پرورش به اب و غذا رساند که آب شکر به نسبت 8 درصد توصیه می شود آب شکر به عنوان یک منبع سهل الوصول محسوب میشود. بعد از دو تا سه روز جوجه ها باید با جیره استارتر پلت شده تغذیه کرد این جیره باید 21درصد پروتئین داشته باشد. و به مرور زمان با توجه به  سن بوقلمون باید از جیره های متناسب استفاده کرد.

تعداد آبخوری و دانخوری در دوره های مختلف پرورش

تعداد دانخوری و آبخوری بستگی به سن  و تعداد پرندگان دارد که متناسب با رشد آنها نوع و تعداد آنها تغییر می کند.در جدول زیر تعداد و نوع آبخوری و دانخوری در دوره های مختلف پرورش را یادآور میشویم.

دانخوری

دوره پرورش          نوع تعداد پرنده به ازای هر عدد
1 تا 7 روزگی      سینی یا بشقابی    100
8روزگی تا انتها       آویز فلزی یا بشقاب اتوماتیک     50
8 روزگی تا انتها ناودانی(120 سانتی متر)     40

 

آبخوری

دوره پرورش         نوع تعداد پرنده به ازای هر عدد
1 تا 7 روزگی         کله قندی       80
8 تا انتها         زنگوله ای       70
8 روزگی تا انتها          فنجانکی       10

 

محتویات طرح توجیهی پرورش بوقلمون

گروه آموزشی ما تمامی برآوردهای هزینه راه اندازی سالن پرورش بوقلمون از راه اندازی تا فروش بوقلمون را در جداول مختلف بصورت تخصصی و جداگانه بصورت فایل doc , pdf  را برای شما تهیه و تدوین کرده ایم.

 1. بررسی فنی طرح.
 2. زمین مورد نیاز.
 3. ساختمان و سالن های تولید و پرورش.
 4. تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز.
 5. ماشین آلات.
 6. هزینه سالیانه مواد اولیه طرح.
 7. برآورد هزینه تعمیر و نگهداری.
 8. برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی.
 9. برآورد هزینه های ثابت و متغیر.
 10. هزینه قبل از بهره برداری.
 11. جمع کل سرمایه گذاری.
 12. برآورد سرمایه در گردش.
 13. نحوه سرمایه گذاری کل.
 14. برآورد هزینه استعلاک پس از اجرای طرح.
 15. هزینه جاری سالیانه.
 16. قیمت محصولات و فروش خدمات.
 17. محاسبه نقطه سر به سر.
 18. برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی.
 19. پیش بینی مالی طرح.
 20. دوره بازگشت سرمایه.

پیشنهاد به مطالعه: نیروگاه خورشیدی چیست؟

سهراب حاجی پور
سهراب حاجی پور

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!