0

طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای pdf + doc سال 98 + آموزش

دسته بندی ها : کشت زعفران, مقالات آموزشی 15 آذر 1398 سهراب حاجی پور 323 بازدید
طرح توجیهی زعفران به روش هیدرو پونیک

 توجه شما را به مطالب طرح توجیهی کشت گلخانه ای زعفران جلب می نماییم.

در طرح توجیهی کشت زعفران که به‌صورت pdf و doc در سال 98 برای شما آماده کرده‌ایم که تمام برآوردهای مالی در چندین جدول با توضیحات کامل ارائه شده است و شما با مطالعه این طرح می توانید تمام اطلاعات هزینه های راه اندازی و حین کار، از صفر تا صد کشت زعفران گلخانه ای را در اختیار داشته باشید.

جداول طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای به شرح زیر می‌باشد:

 1. خصوصیات و بررسی زمین برای طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای.
 2. هزینه ساخت و سازه و ساختمان.
 3. هزینه تجهیزات مورد نیاز.
 4. هزینه نیروی انسانی.
 5. هزینه های ثابت و متغیر.
 6. هزینه های در گردش.
 7. بررسی در نقطه ی سر به سر.
 8. جمع بندی تمام هزینه ها.
 9. سود دهی در 5سال آینده.

گلخانه چیست؟

به مکان هایی که با پوشش های شفاف پوشانده شده اند و برای کاشت محصولات کشاورزی را از گرمای زیاد و سرمای شدید محافظت  می کنند را گلخانه می گویند، در گلخانه به دلیل اینکه می توان شرایط محیطی و دمای آن را کنترل کرد برای رشد سریع و خارج از فصل محصولات بسیار مناسب هستند.

هزینه گلخانه

هزینه گلخانه با توجه به منطقه آب و هوایی متفاوت است مثلا در آب و هوای گرمسیری با توجه به مصالح و جنس بکار رفته در آن با منطقه سردسیری بسیار متفاوت است، لذا هزینه گلخانه با توجه به موقعیت منطقه ای و تیپ گلخانه و وسایل و تجهیزات آن متفاوت است.

آشنایی با کشت زعفران گلخانه ای و پرورش آن به روش هیدروپونیک

طرح توجیهی زعفران به روش هیدرو پونیک

در این مقاله:با اصول پایه و مزایا و معایب کشت زعفران گلخانه ای آشنا میشوید تا انتها با ما همراه باشید.

کشت در گلخانه باعث کاهش هدر رفت اب و انرژی و حداکثر استفاده بهینه از این منابع ملی می شود، در همین راستا وزارت کشاورزی اقدام به واگذاری شهرک های گلخانه ای در سراسر کشور کرده است.لذا با این طرح موقعیت کم نظیر را در اختیار سرمایه گذاران بخش کشاورزی قرار داده است، امکانات ارزان همچون زمین،آب ،برق،گاز و وام کم بهره از امتیازات این شهرک های گلخانه ای است..

یکی از بخش های سود آور گلخانه ها کشت زعفران گلخانه ای به روش  هیدروپونیک است ، همانطور که میدانید گرانترین ادویه جهان زعفران است.

در غفلت چند ساله ایران به عنوان عمده تولید کننده زعفران با 90درصد تولید جهانی و عدم روی اوردن به کشتهای بدون اب و بدون خاک، کشور چین با سرعت فوقالعاده ای کشت زعفران گلخانه ای بدون اب و خاک یا همان هیدروپونیک و ایروپونیک را اغاز کرده و به تولید خیلی خوبی در واحد سطح رسیده است .

در کشور ما نیز با الگو برداری از کشت های نوین زعفران کار خود را اغاز کرده و به نتایج مطلوبی رسیده است.

مبتکر و کارآفرین کشت زعفران گلخانه‌ای چه کسی بود؟

ژائوجی 28ساله سال2004 در طول مدتی که در دانشگاه بود،در روزنامه با مطلبی که در رابطه با زعفران بود آشنا شد. پس از اتمام دانشگاه در سال 2005 مقدار 10کیلوگرم پیاز زعفران خریداری کرد و شروع به آزمایش روی روش‌های کشت کرد.ژائوجی در سال 2006 توانست به روش کشت زعفران بدون آب‌وخاک دست پیدا کند،وی از کار سابق خود استعفا داد و شروع به کشت زعفران گلخانه ای به روش کرد.

طرح او با مخالفت‌های فراوان از سوی مهندسین کشاورزی چین روبرو شد اما پس از تلاش‌های به بار نشسته ژائوجی مهندسین کشاورزی را ترغیب به تحقیقات مفصل کرد.در سال2012رئیس جمهور وقت چین طرح کشت زعفران گلخانه ای به روش بدون  آب‌وخاک را ملی اعلام کرد.

اصلی‌ترین کشت زعفران در چین:

اصلی‌ترین کشت زعفران در چین کشت گلخانه‌ای زعفران است.طرح کشت گلخانه‌ای زعفران موردتوجه سایر کشورها قرار گرفت و با کمک مهندسین چینی موفق به کشت گلخانه‌ای زعفران و برداشت از این محصول گران بها شدند.

 

سهم تولید زعفران در ایران و جهان

کشور ایران 90درصد تولید زعفران جهان را در اختیار دارد و کشورهای چین،هند و افغانستان در رده های بعد قرار دارند.داشتن سهم بالای تولید زعفران در جهان قیمت بالای آن هر گلخانه داری را مجاب به کشت زعفران میکند.

جایگزین کردن کشت گلخانه ای یا هیدروپونیک به جای کشت در زمین

با توجه به اقتصادی بودن کشت گلخانه ای نسبت به کشت زمینی و مبارزه آسان با آفات و علفهای هرز برداشت چند برابر در واحد سطح را نصیب بهره بردار میکندو دیگر نگران شرایط بد آب و هوایی و خسارت به محصول زراعی نیست، در طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای تمام برآورد های مالی طرح به دقت مورد بررسی قرار گرفته است.

امکانات موردنیاز برای کشت زعفران گلخانه‌ای به روش هیدروپونیک به شرح زیر است:

 1. مخزن برای انبار.
 2. سالن تولید مسقف.
 3. قالب نگه‌دارنده پیازچه زعفران.
 4. فوگر.
 5. قفسه‌بندی.
 6. تایمر.

انتخاب پیاز و زمان کشت زعفران

تولید و کشت زعفران فقط به‌وسیله پیاز آن رایج و معمول است.بنابراین انتخاب پیاز درشت و مرغوب جهت کشت در گسترش کشت زعفران گلخانه ای بسیار حائز اهمیت است. پیاز زعفران را می‌توان از زمین درآورد و انبار منتقل نمود.

پیازچه زعفران گلخانه ای

با توجه به دوره خواب یا استراحت پیاز زعفران که در اواخر  اردیبهشت تا اواخر مردادماه است می‌توان در این مدت اقدام به بیرون آوردن پیاز زعفران کرد،قبل از انتقال پیاز  زعفران به گلخانه بایدان را ضدعفونی کرد.بهترین زمان انتقال پیاز به سالن گلخانه اواخر شهریورماه است .

شرایط مکان کشت زعفران گلخانه ای

 1. محیط باید به‌دوراز آلودگی زیست‌محیطی باشد.
 2. دارای پنجره‌های بزرگ شیشه‌ای جهت هوادهی و کنترل دما و رطوبت باشد.
 3. برای خنک کردن سالن باید دارای کولر باشد،بطوریکه کولر باید بتواند دمای محیط را بالای 13 درجه سانتی‌گراد خنک نگه دارد.
 4. سالن باید در مرحله برداشت گل دارای بخاری فن دار جهت گرم نگه داشت محیط گلخانه باشد.

نکته: در کشور ایران برای کشت زعفران گلخانه ای از پیازچه‌های 15تا 20 گرمی استفاده می‌شود اما در کشور چین از پیازچه‌های 50 گرمی جهت کشت در گلخانه استفاده می‌کنند

به چه پیاز زعفرانی برای کشت زعفران گلخانه ای نیاز است:

اگر پیاز زعفران را در شرایط مناسبی قرار دهیم گل‌دهی و باردهی بسیار بالا و مطلوبی برای  کشت زعفران گلخانه ای دارد.پیاز زعفران باید در زمین اولیه به‌خوبی تغذیه شود چراکه تمام نیاز پیاز زعفران قبل از انتقال به گلخانه در زمین اولیه توسط پیاز دریافت می‌شود و در گلخانه نیازی به تغذیه در گلخانه نیست و فقط با کنترل دما و رطوبت گلخانه به باردهی می‌رسد ازاین‌رو باید تمام سعی خود را برای تغذیه صحیح و کامل پیاز زعفران در زمین اولیه انجام داد.

برای کشت زعفران گلخانه ای مراقب کیفیت پیازچه آن باشیم

برای کشت زعفران گلخانه ای با توجه به اینکه سودجویان پیاز زعفران نامرغوب و آلوده و بی‌کیفیت را به‌جای پیاز زعفران نامرغوب به فروش می‌رسانند .لذا بایستی پیاز زعفران مرغوب را از برند معتبری تهیه کرد.پیاز را از برندهای معتبر بلافاصله بعد از خاک درآوردن تحویل بگیرید.

بازگشت پیاز به خاک

زمین موردنیاز برای 1 مترمربع پیاز زعفران در گلخانه معادل 20مترمربع زمین است.خاک زمین باید از ترکیب شن و  رس یا خاک سبک باشد تا پیاز زعفران بتواند علاوه بر تأمین مواد غذایی موردنیاز، شرایط مقاومت در مقابل آب‌وهوای منطقه‌ای را داشته باشد.بهترین این است که خاک زمین موردنظر را جهت آزمایش‌های لازم به آزمایشگاه برد تا از کیفیت و کمیت خاک مطلع شد.

مزایای کلی کشت زعفران گلخانه ای

 1. میزان درجه کیفیت و کمیت زعفران افزایش می‌یابد.
 2. عملیات برداشت کنترل و آسان می‌شود.
 3. پیاز زعفران از حمله موش‌ها و جوندگان محفوظ می‌شود.
 4. سم‌پاشی برای کنترل بیماری‌ها کنترل‌شده و راحت می‌شود.
 5. به‌صرفه بودن هزینه آب به دلیل کنترل ان از طریق سیستم قطره‌ای.
 6. میزان شدت نور قابل‌کنترل است.
 7. رطوبت محیط به آسانی قابل کنترل است.

  طرح توجیهی کشت زعفران گلخانه ای بزودی برای دانلود در سایت قرار میگیرد. 

  پیشنهاد مطالعه: پرورش بوقلمون

سهراب حاجی پور
سهراب حاجی پور

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!